Terapia Tkanek Miękkich
Terapia Tkanek Miękkich
Terapia tkanek miękkich to metoda polegająca na zastosowaniu wybranych technik manualnych, które znoszą napięcia w układzie mięśniowo-powięziowym (powięzi, mięśnie, ścięgna, więzadła).W momencie, kiedy dochodzi do zmian napięcia w naszym ciele, najczęściej dzieje się to w systemie mięśniowym, gdzie pewne grupy mięśni rozciągają się, a inne skracają. Dochodzi wtedy do powstania dysbalansu mięśniowego, który charakteryzuje się bólem i zmęczeniem mięśni, sztywnością stawów i zmniejszeniem zakresu ruchomości stawowej.Szeroki zakres technik, które można wykorzystać w terapii, dopasowując je indywidualnie do pacjenta, pozwala przywrócić równowagę w systemie mięśniowo-powięziowym i powrót do fizjologicznej równowagi.

W trakcie terapii wykorzystuje się następujące techniki:

 • Techniki energizacji mięśniowej (Muscle Energy Technique),
 • Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie (Myofascial Release),
 • Terapię punktów spustowych (Trigger Points Therapy),
 • Aktywne rozluźnianie (Aktive Tissue Release),
 • Techniki rozluźniania pozycyjnego (Positional Release Techniques).


Metoda tkanek miękkich znajduje zastosowanie w dolegliwościach takich jak:

 • Zespoły bólowe kręgosłupa,
 • Unieruchomienie stawów (złamania i operacje),
 • Zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle reumatyczne,
 • Migreny różnego pochodzenia,
 • Napięciowe bóle głowy,
 • Wady postawy.

Techniki wykorzystane podczas zabiegu mają za zadanie działać rozluźniająco na tkanki, które przez długi czas były poddawane wzmożonemu napięciu i przywracać elastyczność mięśniowo-powięziową strukturom nadmiernie rozciągniętym. Poprzez zniesienie dysbalansu mięśniowego uzyskuje się długoterminowy efekt terapeutyczny.Taki sposób pracy jest bardzo efektywny, ponieważ jest dobrze akceptowany przez pacjenta. Znosi napięcia tkankowe w sposób nieinwazyjny i jest świetną alternatywą tam, gdzie inne zabiegi są źle tolerowane przez pacjentów. Dlatego można stosować ją w stanach przewlekłych i ostrych, może mieć zastosowanie długo i krótkoterminowe.

Laser wysokoenergetyczny to nowoczesny sposób leczenia stanów zapalnych. Ma duże właściwości przeciwbólowe i jest bardzo bezpieczny pomimo wysokiej dawki działania. Świetnie sprawdza się na wielu płaszczyznach leczenia. Dedykowany jest praktycznie bardzo dużej grupie pacjentów, którzy borykają się z bólem układu mięśniowo-powięziowego. Doskonale sprawdza się w sporcie zawodowym, gdzie priorytetem jest zniesienie dolegliwości bólowych w maksymalnie krótkim czasie.Dlatego w gabinetach Osteomed w Lublinie zachęcamy do korzystania z nowoczesnej fizjoterapii. Najlepiej jest odwiedzić nasze gabinety, a my zajmiemy się Twoim problemem.Warto pamiętać, że połączenie zabiegów lasera wysokoenergetycznego (HIL) z falą uderzeniową znaczenie przyspiesza procesy leczenia, tym samym wspomaga szybszy powrót do zdrowia.
Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ